SRO alebo celým názvom spoločnosť s ručením obmedzením, je forma podnikania, ktorú si ľudia zakladajú za účelom zisku. Rozoznávame jednoosobovú a viacosobovú SRO, pričom najviac podnikateľov, ktorí si ju môžu spoločne založiť, je 50. Je to jedna z najčastejších foriem podnikania a je vhodná najmä pre nižšie a stredné podnikanie. Ako z názvu vyplýva, spoločníci, ktorí danú SRO založili, ručia za záväzky len obmedzene, a to do výšky svojich vkladov. Najmä kvôli tomuto faktoru sa mnoho ľudí rozhodne pre založenie S.R.O. https://ezmluva.sk/zalozenie-spolocnosti-s-r-o, keďže majetok firmy je oddelený od ich súkromného majetku.
Pri zakladaní spoločnosti je potrebné vybrať obchodné meno firmy, ktoré bude jasné a výstižné. Pri zakladaní SRO sa vytvára zakladacia zmluva. V prípade, ak je spoločníkov viac, hovoríme o spoločenskej zmluve. V zakladacej zmluve musí byť jasne stanovené meno spoločnosti, meno konateľa, výšky vkladu, výška imania, predmet činnosti, sídlo spoločnosti a mnoho ďalšieho. Predtým, ako vaša firma začne pracovať ako SRO, nemôžete ju zabudnúť zapísať do obchodného registra. Ďalším dôležitým krokom je výška imania. Ak je spoločníkov viacero, minimálny vklad na jednu osobu je 750 €.
Spoločný vklad, ktorý ale musia dosiahnuť pre založenie firmy, je 5000 €. Každý zo spoločníkov môže ale vložiť rozdielnu sumu. Každá novozaložená firma je potrebná založiť rezervný fond, do ktorého majitelia posielajú financie zo ziskov. Sú to financie, ktoré majú spoločnosti slúžiť v prípade potrieb a strát. Najväčšou výhodou založenia SRO je nízky vstupný kapitál, flexibilita a široký výber podnikateľských aktivít. Nevýhody sú najmä obmedzený počet spoločníkov a veľa administratívnych povinností, ako je pravidelné podávanie daňových priznaní a vedenie si účtovníctva. Napriek tomu patrí u nás založenie SRO medzi najčastejšie formy podnikania.